Kiirendifondide konkurss

27. juuli 2017

Kiirendihankel osales seitse meeskonda, kellest neli vastasid kvalifitseerimisnõuetele. Lõpliku pakkumise esitas kolm meeskonda. Võitjaks valiti ühispakkumus, mille esitasid Mobi Solutions OÜ ja Astrec Baltic OÜ.

2016. aasta oktoobris väljakuulutatud kiirendihanke eesmärgiks oli investeerida SmartCapi poolt valitsetava riikliku riskikapitalifondi vahendeid kuni kahte kiirenditeenuseid osutavasse riskikapitalifondi ehk kiirendifondi kuni 4,2 miljonit eurot fondi kohta. Sellele lisandub kiirenditeenuste tasu kuni 1,4 miljonit eurot fondi kohta, mida rahastatakse Euroopa Liidu struktuurifondi vahenditest. Hanketingimuste kohaselt peab edukas pakkuja investeerima fondi vähemalt 360 000 euro ulatuses omakapitali ning kaasama vähemalt 30 protsendi ulatuses erakapitali fondi kogumahu kohta.

Lõplikest pakkumistest vastas hanke nõuetele üks pakkumus, mille esitasid Mobi Solutions OÜ ja Astrec Baltic OÜ. Seetõttu investeerib SmartCap ühte kiirendifondi. Vajaliku erakapitali kaasamiseks ja fondi loomiseks on võitjameeskonnal aega kuus kuud. Fond on plaanis asutada 2018. aasta alguses. Tehingu käigus investeerib SmartCap kiirendifondi 4,2 miljonit eurot ning sõlmib kiirenditeenuste lepingu ligi 1,4 miljoni euro suuruses mahus. Seejärel saab alustada kiirenditeenuste osutamise ja investeerimistegevustega.

Hanke võitjal on tugev valdkondlik kogemustepagas ja väga hea rahvusvaheline võrgustik. Mobi Solutions OÜ ja Astrec Baltic OÜ meeskond on suutnud tõestada võimekust kaasata kapitali rahvusvahelistelt investoritelt ning investeerida rahvusvahelise potentsiaaliga ettevõtetesse. Võitjameeskonda kuulub kolm tehnoloogia valdkonna ettevõtjat – Veljo Otsason, Rain Rannu ja Marek Kiisa – kel kõigil on väärtuslikud kogemused idufirmade loomisel, ülesehitamisel ja riskikapitali investeeringute haldamisel.

Veljo Otsason ja Rain Rannu on rahvusvahelise mobiilimakselahendusi pakkuva ettevõtte Fortumo kaasasutajad, kes omavad nii riskikapitaliinvesteeringute kaasamise kui globaalsele turule sisenemise kogemust. Sealjuures on nad mõlemad kogenud äriinglid, omades osalust rohkem kui 15 iduettevõttes, mille hulka kuuluvad ka Pipedrive ja Taxify. Marek Kiisa on silmapaistev äriingel, kes valiti 2014. aastal Eesti Äriinglite Assotsiatsioon EstBANi poolt aasta äriingliks. Ta oli ka üks GrabCADi esimesi investoreid – 2014. aastal müüdi GrabCAD 3D-printerite suurtootjale Stratasys – tegemist oli ühe Eesti suurima riskikapitalivaldkonna tehinguga.