Eesti investeerib NATO miljardieurosesse Innovatsioonifondi ligi 30 miljonit eurot

Riik investeerib läbi SmartCapi 30 miljonit eurot NATO Innovatsioonifondi, mille eesmärk on toetada tsiviil- ja militaarkasutusega süvatehnoloogilisi iduettevõtteid luues täiendavaid kasvuvõimalusi ja uusi lahendusi.

Nato fund
Investeering on osa juunis NATO tippkohtumisel 22 riigi poolt allkirjastatud innovatsioonifondist kogumahuga miljard eurot.
“Tänases, vaid aastatagusega tundmatuseni muutunud julgeolekuolukorras on vajadus uuenduslike tehnoloogiate järele kaitsevaldkonnas selgem kui kunagi varem. Olen veendunud, et Eesti idusektoril on kõrge potentsiaal Lääne ühisesse julgeolekuarhitektuuri oma võimekuse piires panustada, kuid arvestades kaitseturu traditsioonilist suletust ja sisenemisbarjääre on siin kahtlemata määrava tähtsusega ka riigipoolne initsiatiiv,” lausus ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan.

NATO Innovatsioonifondi eesmärk on säilitada ja tugevdada Põhja-Atlandi alliansi liikmesriikide tehnoloogilist eelist. Süvatehnoloogiate arendamiseks kaitsetööstuse jaoks on täna keeruline turult raha leida, kuna puudub valmisolek pakkuda kapitalimahukate süvatehnoloogiate arendamiseks vajalikku nn kannatlikku kapitali. Eriti keeruline on ettevõtetel, kelle klient on riik, mida julgeoleku ja kaitsetööstus sageli eeldab, sest enamasti pole riik valmis ostma prototüüpe, vaid soovib toimivaid valmislahendusi.

“SmartCapil on aastatepikkune kogemus Eesti idusektori rahastamisvõimaluste tagant tõukamisel ning meie portfellis on nüüdseks juba mitmeid globaalset tuntust kogunud Eesti idufirmasid. Meie tegevuse eesmärk on avaliku raha toel parandada kapitali kättesaadavust varajase faasi idufirmadele,” lausus Eesti riigile kuuluva riskikapitalifondi SmartCapi juhatuse liige ja fondivalitseja Sille Pettai. “Kapitali kättesaadavus on kriitilise tähtsusega ka selliste uute toodete ja teenuste väljatöötamisel, mis on mõeldud nii tavakasutusse kui kaitsevaldkonnas,” lisas Pettai.