SmartCap investeerib 5 miljonit eurot riskikapitalifondi Antler Nordic Fund II

SmartCapi Riskikapitalifond osaleb 5 miljoni euro suuruse investeeringuga Põhjamaade aktiivseima varajase faasi fondi Antler Nordic Fund II värskelt lõppenud rahastusringis. Investeeringuga tugevdatakse oma pühendumust varajase faasi idufirmadele ja uuenduslikele investeerimisstrateegiatele.

Antler on tunnustatud kui üks aktiivsemaid varajase faasi ettevõtetele suunatud riskikapitaliinvestoreid Euroopas. Viimase viie aasta jooksul on Antler toetanud enam kui 400 Euroopa idufirmat. Antler Nordic Fund II on seejuures juba teine Antleri Põhjamaadele suunatud fond – esimene, 30 miljoni euro suurune fond, loodi 2021. aastal.

Antler Nordic Fund II ankurinvestoriteks on Taani ekspordi- ja investeerimisfond (EIFO) ja Soome riiklik investeerimisfond Tesi ning see on suunatud eelkõige Põhjamaadele, hõlmates Rootsit, Norrat, Taanit ja Soomet ning nüüd ka Eestit. “SmartCapi vaatest on antud investeering suurepärane võimalus ühendada jõud TESI, EIFO ja Investinoriga ning suurendada piiriülest tehinguvoogu üle Põhjamaade ja Eesti,” ütles SmartCapi juhatuse liige ja fondijuht Sille Pettai. “Me näeme, et küpsematest Eesti idufirmadest on kasvavad välja uued andekad tehnoloogiajuhid, kellel on potentsiaali saada tulevikus uute innovaatiliste ettevõtete asutajateks. Seetõttu on aktiivne tehinguvoo tekitamine ja uute meeskondade loomine meie turu praeguses arengufaasis äärmiselt oluline ning Antleri innovaatilise mudeli laienemine Eestisse võimaldab meie uue põlvkonna asutajatel osaleda nende Põhjamaade programmis,” lisas ta.

Antleri tegevusmudel põhineb 12-nädalasel kiirendiprogrammil, mis toetab asutajaid meeskondade loomisel ja äriideede väljatöötamisel. Kiirendi edukalt läbinud meeskonnad saavad kuni 300 000 euro suuruse investeeringu, mis aitab nende alustavatel ettevõtetel järgmisesse etappi jõuda.

“Eesti on kindlustanud Euroopas oma positsiooni, olles üks kõige põnevamaid innovaatiliste tehnoloogiaettevõtete ökosüsteeme. Siin on loodud mitmed Euroopa kõige kiiremini kasvavad tehnoloogiaettevõtted ja Tallinnas on rohkem ükssarvikute asutajad kui väljakujunenud tehnoloogiakeskustes nagu Manchesteris, Madridis või Kopenhaagenis. Antler on ülemaailmne investor, kes on fokusseeritud parimate asutajate toetamisele ning meil on väga hea meel teha koostööd SmartCapiga, et toetada Eesti tehnoloogiaettevõtete uut põlvkonda,” ütles Antleri partner Jussi Kallasvuo.

Soome investeerimisfondi Tesi fondiinvesteeringute meeskonna investeerimisdirektor Enni Rautio lisas, et uue fondi ainulaadne tegevusmudel arendab ja mitmekesistab kohalikku idufirmade ökosüsteemi. “Kuna Antler edendab oma portfellis aktiivselt ka jätkusuutlikkust, siis on meil hea meel, et saame Soome riskikapitaliturule tuua uue tegija,” ütles Rautio.

Ainuüksi 2023. aastal tegi Antler kokku ligi 140 investeeringut, olles üks väheseid varajase faasi riskikapitaliinvestoreid, mis suurendas majanduslanguse ajal oma investeeringute mahtu. Antler murrab aktiivselt ka barjääre ettevõtluses ning on pühendunud ettevõtete asutajate mitmekesisuse toetamisele. Kolmandikul Antleri portfelli kuuluvatest ettevõtetest on vähemalt üks naissoost asutaja ning globaalselt esindavad asutajad 145 erinevat rahvust.