Põhja- ja Baltimaade suurinvestorid otsivad koostöövõimalusi muutunud investeerimiskliimas

Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon korraldab homme, 22. novembril Tallinnas Balti- ja Põhjamaade era- ja riskikapitali investorite tippkohtumise, et leida meetmeid kohaliku tehnoloogiasektori toetamiseks ja innovatsiooni edendamiseks.

Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni (EstVCA) tegevjuht Kadri Lindpere sõnas, et Balti- ja Põhjamaade ühistegevused globaalsete fondiinvestorite suunal on muutumas järjest olulisemaks. “Era- ja riskikapitali turg on globaalne ning suured investorid nii Euroopas, USAs kui ka Aasias ei vaata maailma riikide, vaid regioonide kaupa. Nende investeerimisstrateegiasse jõudmiseks peame kokku hoidma ning täna on just õige hetk tuua riikide esindajad kokku – ka meie regiooni suurimad riigid tajuvad, et ühisturuna tegutsemine võiks regiooni fonde oluliselt toetada,” sõnas Lindpere.

Balti- ja Põhjamaade fondidel ja tehnoloogiaettevõtetel on suuremahuliste välisinvesteeringute kaasamine muutunud varasemast keerulisemaks, sest turbulents maailmamajanduses mõjutab ka palju suuremaid turge ning konkurents riikide ja suurte tehnoloogiakeskuste vahel on kasvanud. 

EstVCA juhatuse esimees Margus Uudam lisas, et välisinvesteeringute kaasamine ei jää mitte oskuste, vaid sageli pigem riikide väiksuse ning mõnevõrra ka geopoliitilise olukorra taha. “Kõik Balti- ja Põhjamaade era- ja riskikapitali fondid on aastatega jõuliselt kasvanud ja globaalselt end tõestanud, kuid kapitali kaasamine fondidesse on tänases majandusolukorras väljakutse kõikjal maailmas. Otsime võimalusi, kuidas ühise regioonina veel enam koostööd teha, et siinseid ettevõtteid jõuliselt üles ehitada ja toetada nende laienemist suurtele turgudele,” selgitas Uudam. 

Uudam lisas, et Balti- ja Põhjamaades elab täna kokku 33,6 miljonit inimest, mida on ka võrreldes Euroopa suurriikidega üsna vähe – näiteks ainuüksi Poolas elab 41 miljonit inimest ja Prantsusmaal 70 miljonit inimest. “Seetõttu on potentsiaalselt nende koordineeritud investeerimisvõimekus innovatsiooni oluliselt tõhusam,” ütles ta.

Tallinnas toimuval era- ja riskikapitali investorite tippkohtumisel Nordic-Baltic PE/VC Momentum keskenduvad investorid Balti- ja Põhjamaade ökosüsteemi innovatsiooni toetamisele ja ühtse arengustrateegia paika panemisele, otsides viise, kuidas iga riigi parimaid kogemusi rakendada nii teistes riikides kui ka kogu regioonis.

Ürituse kaaskorraldaja, Soome riikliku fondi Tesi fondiinvesteeringute juht Matias Kaila sõnas, et Nordic-Baltic PE/VC Momentum toob kokku Põhja- ja Baltimaade era- ja riskikapitali valdkonna võtmetegijad. “See on oluliseks sammuks piiriüleste investorite kaasamiseks ning Uus-Põhjala regiooni tugevuste ja potentsiaali esile tõstmiseks, et tutvustada meie era- ja riskikapitali unikaalseid võimalusi laiemale investorkogukonnale,“ sõnas Kaila ning lisas, et riiklikud investorid nagu Tesi saavad teha oma osa turu arendamisel, kuid oluline on ka erainvestorite ja avalikkuse valmisolek koostööks ja panus regiooni arengusse.

Riikide institutsionaalsed investorid arutlevad paneeldiskussioonis regionaalsete fondifondide loomise väljavaadete üle. SmartCapi fondijuhi ja juhatuse liikme Sille Pettai sõnul on riiklike riskikapitalifondide olulisus keerulisi turutingimusi arvestades üha kasvav. “Koostöö regiooni riiklike riskikapitalifondide ja erainvestorite vahel on iseäranis vajalik majanduse jahtumise ning turul valitseva ebakindluse ajal. Pensionifondid ja teised institutsionaalsed investorid investeerivad üha ettevaatlikumalt, mistõttu näeme SmartCapil täiendavat vastutust kapitalituru elavdamiseks ning püüame otsida ka regiooniüleseid investeerimisvõimalusi siinsete innovaatiliste ettevõtete kasvatamiseks,” lisas Pettai. “Usun, et tänasel investorite tippkohtumisel suudame ühiselt näidata, millised on Balti- ja Põhjamaade riskikapitalituru piiriülesed võimalused erainvestoritele ja koostöövõimalused riiklikele investoritele.”

Nordic-Baltic PE/VC Momentum 2023 on osa EstVCA ja Startup Estonia programmist Nordic VC Masterclass Series. Investorite tippkohtumine toimub 2. korda ning selle peakorraldaja on Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon (EstVCA). Nordic VC Masterclass Series programmi kaasrahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Nordic-Baltic PE/VC Momentum 2023 programmi ja esinejatega saab tutvuda kodulehel: https://nordicbalticmomentum.eu/en

FOTOD: Nordic-Baltic PE/VC Momentum 2021. aastal https://nordicbalticmomentum.eu/gallery